Glukózový test dokáže poměrně snadno ukázat, že pacient trpí skrytě cukrovkou. Ne všichni ale vědí, co je v průběhu vyšetření čeká. Proto vám povíme vše důležité v našem dnešním článku.
Cukrovka je zákeřné onemocnění, protože minimálně v prvních fázích nebolí. Člověk se cítí jenom více unavený, má žízeň a také větší hlad. Všechny tyto příznaky lze snadno hodit třeba na stresující, nebo náročnější životní období.
Z toho důvodu je důležité nepodceňovat preventivní prohlídky u vašeho lékaře. Kromě toho, že aktualizuje vaši zdravotní kartu zaznamená váš krevní tlak, otestuje vaši moč a zjistí, jakou máte hladinu cholesterolu a jakou máte hladinu krevního cukru. Podle toho, jak se vejdete do tabulek, vám pak může diagnostikovat cukrovku, nebo jiné onemocnění, se kterým se můžete začít (včas) léčit.
Pokud se testu na cukrovku bojíte, níže vás seznámíme s nejčastěji používanými typy.
Test na cukrovku
Test na cukrovku většinou probíhá v průběhu vyšetření krve. Někdy mu ale může předcházet podezření při testování vzorku moči. Test na cukrovku se obvykle dělá nalačno v ordinaci lékaře.
Test na cukrovku snadno odhalí, jestli máte normální hladinu cukru v krvi, máte prediabetes (což ještě není úplně cukrovka, ale mohla by se u vás postupně vyvinout), nebo trpíte cukrovkou 1., nebo cukrovkou 2. typu. Rozdíl mezi nimi je v tom, že cukrovka 1. typu je ve své podstatě autoimunitní onemocnění. Cukrovka 2. typu je oproti tomu choroba, kterou si člověk obvykle vypěstuje svým nezdravým životním stylem.
Test na těhotenskou cukrovku
Test na těhotenskou cukrovku bývá součástí prohlídek v době těhotenství. Někdy se mu také říká glukózový toleranční test. V průběhu testu se zjišťuje, jak tělo ženy reaguje na zvýšený příjem glukózy.
Těhotným ženám se odebírá krev nalačno a zjišťuje se, jakou mají hladinu glukózy. Pokud je výsledek 5,1 mmol/l a vyšší, existuje podezření na cukrovku. Test se opakuje následující den. Pokud je výsledek stejný, u těhotné ženy existuje podezření na těhotenskou cukrovku a na zátěžový test obvykle nechodí.
Pokud u těhotné ženy nebyla tato hodnota cukru v krvi zjištěna, na zátěžový test jde mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.
Jak test probíhá?
Žena by měla cca 3 dny před testem jíst a pít to, co normálně. Cca 8-14 hodin před testem by ale neměla nic jíst, ani pít. Úplně na začátku se měří hladina krevního cukru ze žíly. Při těhotenské cukrovce nesmí hladina krevního cukru přesáhnout již zmíněnou hodnotu 5,1 mmol/l. (Za normální situace je to až okolo 7 mmol/l.) V takovém případě se test odkládá na další den. Při opakovaném měření stejných výsledků se diagnostikuje těhotenská cukrovka a k testování nedojde.
Když jsou hladiny nižší, testovaný jedinec dostane vypít roztok, který obsahuje velké množství glukózy. Ten se musí vypít během 10 minut. Následně vás čekají dvě hodiny čekání, v jejichž průběhu nesmíte vykonávat prakticky žádnou fyzickou aktivitu. V průběhu čekání pak dochází i k několika dodatečným odběrům krve, z jejichž hodnot mohou lékaři vyvodit, že trpíte těhotenskou cukrovkou.
Testování při standardní cukrovce může probíhat stejně, ale jsou u něj stanovené jiné (obvykle vyšší) hodnoty krevního cukru.
Vyšetření v nemocnici
V průběhu vyšetření v nemocnici jste pod dozorem, takže vám bude zajištěna pomoc ve chvíli, kdy se vám udělá (například) špatně. Za klad lze považovat i to, že máte po ruce zdravotnický personál, který vám pomůže interpretovat výsledky a který vám dá na místě odborná doporučení, jak se po diagnostice cukrovky, či těhotenské cukrovky, máte správně chovat.
Domácí test
V lékárnách se prodávají i domácí testy na cukrovku. Jejich výhodou je nízká cena a možnost testování v domácím prostředí.
Na druhou stranu, testy z kapky krve nemusí být spolehlivé, protože koncentrace krevního cukru může být v žilách a kapilárách odlišná. Také vám nikdo nepomůže interpretovat výsledky a testování může být zkresleno nesprávnou metodikou. Z toho důvodu není možné přikládat domácímu testování na cukrovku srovnatelnou váhu.
Už jste zkoušeli doplňky stravy na podporu normální hladiny cukru v krvi?