Existuje prevence cukrovky? 5 tipů, jak na to

prevence cukrovky

Cukrovka je choroba, která postihuje velké množství lidí. Zatímco s cukrovkou I. typu se lidé obvykle narodí a nejde jí nijak předcházet, u cukrovky II. typu to neplatí. Poměrně často se k ní totiž dopracujeme nezdravým životním stylem. Existují nějaké tipy, jak se jí vyhnout? A pokud ano, jaké?

V tomto článku se budeme bavit především o cukrovce II. typu, o které často říkáme, že je získaná. Ještě než k ní dojde se navíc mohou hodnoty krevního cukru pohybovat na úrovni prediabetes, což je termín, který označuje zvýšenou hladinu cukru nad normál, ještě ale není tak vysoká, aby se dalo hovořit o klasické cukrovce.

Právě v této chvíli můžete ještě šlápnout na brzdu a důsledným dodržováním zdravého životního stylu můžete změnit trajektorii své budoucnosti. Hlavním pravidlem je ale především to, že budete brát tuto situaci vážně.

Lze předcházet diabetu?

Jak už bylo řečeno v úvodu, cukrovce I. typu předejít nelze, o té II. typu to ale říci jednoznačně lze. Kromě toho, že má na toto onemocnění přímý vliv váš dlouhodobý životní styl, ve fázi prediabetes, kdy už zvýšený cukr máte, vám může zdravý životní styl pomoci k vybudování návyků, které ho pomohou udržet na uzdě. K cukrovce II. typu tedy vůbec nemusí dojít. Vše je ale o včasnosti záchytu a o převzetí osobní zodpovědnosti.

5 tipů, jak na prevenci proti cukrovce

cukrovka prevence

Ztráta hmotnosti

Na vznik cukrovky II. typu má negativní vliv nadbytečná hmotnost, která představuje jeden z hlavních rizikových faktorů. Zapomeňte ale na drastické diety a hladovky. Místo toho kontaktujte odborníka na ztrátu hmotnosti, který vám pomůže sestavit zdravý hubnoucí plán, v jehož průběhu můžete zhubnout cca 0,5 kg váhy za týden.

Pohyb

Mezi další faktory, které mohou snížit riziko vzniku cukrovky, patří jednoznačně pravidelný fyzický pohyb. Nemusíte běhat maraton, chtělo by to ale alespoň občasnou procházku na čerstvém vzduchu, která bude trvat alespoň 20-30 minut. Místo jízdy výtahem si také častěji vybírejte schody.

Zdravé rostlinné potraviny

V současné době v našich jídelníčcích převládají nezdravé potraviny, které jsou často živočišného původu. Místo nich si dopřejte dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků a podobně. Dnes dokonce existují i chutná rostlinná mléka a rostlinné alternativy jogurtů, které se mohou stát vhodnou variantou k tradičním pochutinám, nápojům a pokrmům. Neříkáme, že je máte jíst každý den, do jídelníčku je můžete začít zařazovat alespoň občas.

Zdravé tuky

Naše tělo potřebuje alespoň malé množství zdravých tuků, hlavně kvůli tomu, že se v tuku rozpouštějí některé důležité vitamíny. Ideální je například olivový olej, tuk v mořských rybách a podobně. Při dávkování vždy olej odměřujte lžící, díky tomu ho nebudete používat moc.

Voda

Co se týče pitného režimu, hlavní slovo by v něm měla mít obyčejná voda. Pokud vám nechutná, její pití vám může významně zpříjemnit nakrájené ovoce s trochou bylinek.

V neposlední řadě nezapomeňte všechny tyto tipy podpořit dlouhodobým užívání přírodních doplňků stravy na podporu normální hladiny krevního cukru.