O tom, že někdo z vašeho okolí onemocněl cukrovkou, jste už nejspíš něco slyšeli. Co když ale po kontrole u lékaře zjistíte, že máte prediabetes? Co přesně to pro vás znamená? A dá se ho nějak dostat pod kontrolu?
Všichni víme, že cukrovka je velice nepříjemné onemocnění. A vůbec nejde o to, jestli jde o cukrovku I. typu, která je vrozená, nebo o cukrovku II. typu, kterou zapříčinil dlouhodobě nezdravý životní styl.
V obou případech se lidé musí začít zajímat o to, co v průběhu každého dne jedí, jaká je hladina jejich krevního cukru a také musí pravidelně docházet na kontroly k lékaři. Mnoho lidí ale netuší, že než u nich propukne cukrovka II. typu v plné síle, u mnohých se objevuje stav, kterému se říká prediabetes. I když to ještě neznamená, že má člověk cukrovku, pokud okamžitě nedojde ke změně jeho životního stylu, v budoucnu si koleduje o pořádné problémy.
Co vše byste měli o prediabetu vědět vám prozradíme níže.
Co je to prediabetes?
Prediabetes je zdravotní stav, v průběhu kterého má člověk zvýšenou hladinu krevního cukru, než jaká je obvyklá (zdravá) norma. Zároveň však tyto hodnoty ještě nedosahují čísel, která jsou typická pro cukrovku. Jde tedy ve své podstatě o takový předstupeň tohoto závažného onemocnění. Prediabetes navíc může způsobovat větší náchylnost k některým nebezpečným zdravotním problémům, ke kterým patří například mrtvice. S úpravou vašeho životního stylu ale můžete dostat prediabetes pod kontrolu.
Příznaky prediabetu – jak ho poznat?
S naprostou určitostí dovede prediabetes poznat váš ošetřující lékař, který ho dokáže vyčíst z hodnot vašich krevních testů. Co se týče vás samotných, možná budete mít nějaké nespecifické problémy, ale ne vždy si je spojíte právě s tímto stavem.
Mezi možné příznaky patří:
- Větší žíznivost
- Častější močení, především v noci
- Únava
- Rozmazané vidění
- Špatně se hojící rány
Diagnostika a správné hodnoty glukózy
Když přijdete k lékaři, nemusíte se ničeho závažného bát. Vyšetření probíhá velmi podobně, jako klasická prevence. Nejspolehlivější metodou je odběr vzorku krve. Podmínkou je, abyste cca 8 hodin předtím nic nejedli. (Typicky se dělá ranní odběr, takže čas hladovění bude připadat na noc.) Co se týče normy, správně by se měla hladina glukózy v krvi před snídaní pohybovat mezi 3,9 až 5,5 mmol/l. (Záleží na laboratoři, někde je v normě ještě hodnota 5,6.)
U těhotných žen jsou výsledky ještě trochu jiné a i testování u nich probíhá trochu jinak. (Určitě jste někdy slyšeli o zátěžovém glukózovém testu, kdy žena musí v krátkém čase vypít velmi sladký nápoj. Posléze se jí v přesně stanovených intervalech měří hladina cukru v krvi. Tímto způsobem se diagnostikuje těhotenská cukrovka, která po porodu obvykle sama odezní.)
Jak se zbavit prediabetu?
Léčba prediabetu obvykle zahrnuje změnu životního stylu, jejíž součástí je dieta. Pro člověka s prediabetem je důležité, aby se začal více zajímat o glykemický index potravin, které pravidelně konzumuje. Čím nižší je glykemický index, tím je to pro vás lepší, protože nedojde k velkému výkyvu krevního cukru.
Dále je důležité sledovat velikost porcí, které si nakládáte na talíř. Dobrým řešením je používání menších talířů a vážení. (Někdy se nebudete stačit divit, kolik toho v průběhu jednoho jídla sníte nad normál.) Důležitým bodem je i redukce pití slazených nápojů a naopak zvýšení příjmu potravin, které obsahují větší množství vlákniny. U masa je důležité, aby bylo libové a čerstvé. (Naopak jsou zcela nevhodné průmyslově zpracované potraviny všeho druhu.) Neuškodí vám ani zvýšený příjem čisté vody a cvičení.
Stejně jako správná strava a cvičení jsou důležité i bylinky, které najdete v doplňcích stravy na podporu normální hladiny krevního cukru. Díky tomu bude péče o vaše tělo opravdu komplexní.