Cukrovka je nemoc, se kterou lidé bojují prakticky každý den. Každý den si musí měřit hladinu cukru v krvi a držet dietu. A když ne? Může se jim udělat špatně a v dlouhodobém horizontu se u nich mohou rozvinout nepříjemné zdravotní problémy. Proč je neléčená cukrovka nebezpečná? A jak poznat, že scházíte z cesty? To vše vám prozradíme níže.
Cukrovka je nemoc, která člověku činí potíže s metabolismem sacharidů. Cukrovka 1. typu bývá vrozená a ve své podstatě jde o autoimunitní onemocnění, v jehož průběhu tělo napadá svoje vlastní buňky, které produkují inzulin.
Cukrovka 2. typu je získaná. Stačí, když k ní máme vrozené predispozice a ty ještě podpoříme dostatečně dlouho trvajícím nezdravým životním stylem.
Co se stane, pokud se cukrovkář rozhodne vysadit léčbu, nebo o svém zdravotním problému vůbec neví (a tím pádem se neléčí)?
Co je to neléčená cukrovka?
Jako neléčenou cukrovku lze označit stav, kdy člověk trpí cukrovkou a neví o tom. To se může stát například v situaci, kdy jedinec dlouhodobě zanedbává preventivní prohlídky u svého ošetřujícího lékaře, v průběhu kterých se dá toto onemocnění zjistit.
Dále můžeme o tomto termínu hovořit i ve chvíli, kdy člověk ví, že cukrovkou trpí, ale záměrně nedodržuje léčbu. Neužívá léky, nedodržuje dietu, zanedbává pravidelné kontroly u lékaře a podobně.
Tento stav je velice nebezpečný, protože stav pacienta s cukrovkou se postupně zhoršuje a můžou se u něj rozvinout velmi vážné zdravotní komplikace, které ho mohou přímo ohrožovat na životě.
Příznaky neléčené cukrovky
V tomto ohledu se zaměříme na cukrovku 2. typu, která se u člověka obvykle rozvine postupem času. (Cukrovka 1. typu se většinou detekuje v dětství, nebo v rané dospělosti.)
Cukrovka se obvykle projevuje:
- Častějším nočním močením
- Častou žíznivostí
- Náhlou ztrátou hmotnosti
- Velkým a častým hladem
- Rozmazaným viděním
- Necitlivostí, mravenčením a dalšími vjemy ve vašich končetinách
- Velkou únavou
- Nezvykle suchou pokožkou
- Delším hojením ran
- Větší náchylností k infekcím
Pokud zaznamenáte jeden a více příznaků z tohoto seznamu, měli byste se neprodleně objednat k vašemu ošetřujícímu lékaři, který provede důkladnou zdravotní prohlídku a stanoví vám správnou diagnózu.
Komplikace a rizika
Neléčená cukrovka zvyšuje riziko kožních problémů. Poměrně běžně se u pacientů vyskytují kvasinkové kožní infekce. O něco horší jsou oční problémy. Mezi ty úplně nejhorší patří zelený zákal, jehož následkem může člověk přijít o zrak.
Mezi další komplikace, na které má neléčená cukrovka vliv, patří:
- Poškození nervů
- Onemocnění ledvin
- Onemocnění srdce
- Mrtvice
Někteří lidé si mohou dokonce vypěstovat i diabetickou nohu. Pokud se její stav příliš zkomplikuje, může to dokonce vyústit až v její amputaci. Opravdu chcete něco podobného riskovat? Věříme, že ne.
Svou cukrovku dostanete zpět pod kontrolu tím, že začnete pravidelně navštěvovat lékaře a budete se držet léčby, kterou vám předepíše. Také byste měli pravidelně sledovat hladinu svého krevního cukru a výši vašeho krevního tlaku. Určitě byste měli znát i svou hladinu cholesterolu.
Pomůže vám přestat s kouřením a cílená konzumace jídel po menších porcích. Také byste měli snížit svou tělesnou hmotnost. S tím vám pomůže zdravý jídelníček a pravidelný pohyb, který by měl trvat alespoň 30 minut denně.
Po domluvě s lékařem můžete vyzkoušet i doplňky stravy, které podporují normální hladinu krevního cukru.