Komplikace diabetu: Co se děje při těžké a neléčené cukrovce?

komplikace diabetu

Termíny jako prediabetes, hypoglykémie a hyperglykémie už nejspíš dobře znáte. Také už tušíte, co znamená glykemický index potravin. Dost možná ale nevíte, co se může stát, pokud nedbáte rad svého ošetřujícího lékaře a odmítáte se podřídit jím stanovené léčbě. Proto se dnes podíváme na komplikace diabetu, které vám mohou dost znepříjemnit život.

S cukrovkou I. typu, cukrovkou II. typu ani s těhotenskou cukrovkou si není radno zahrávat. Zatímco ale těhotné ženy obvykle dbají na nejlepší zájem plodu a celoživotně nemocní lidé s cukrovkou I. typu chápou, že se v některých věcech nemohou chovat jako ostatní, u cukrovky II. typu lze narazit celkem často na to, že lidé mávají nad doporučením svého ošetřujícího lékaře rukou. Nedodržují dietu, neměří si pravidelně hladinu krevního cukru a nesnaží se dodržovat zdravější životní styl.

I když mohou mít kvůli tomu pocit, že svůj boj s nemocí a se systémem vyhráli, ve skutečnosti si pod sebou podřezávají větev. Neléčená cukrovka totiž přináší široké spektrum velmi vážných komplikací, které mohou být v krajních případech devastující až smrtelné.

Proč je tedy lepší snažit se držet cukrovku pod kontrolou?

Jak se projevují komplikace diabetu?

Některé komplikace diabetu se mohou objevit náhle, proto o nich říkáme, že jsou akutní. A pak jsou takové, které se rozvíjí a trvají delší dobu. V takovém případě hovoříme o chronických potížích.

projevy komplikací diabetu

Akutní komplikace

Jak už bylo řečeno v úvodu, mezi akutní komplikace může patřit hypoglykémie a hyperglykémie, v jejichž průběhu dochází k výkyvům krevního cukru do kladných, ale i do záporných hodnot. V případě, že se tento problém neřeší, může dojít až k hypoglykemickému kómatu, které může vzniknout nepřiměřeným dávkováním inzulinu, kvůli zvýšené tělesné námaze a kvůli sníženému příjmu potravy.

Také se ale může objevit ketoacidotické kóma, mezi jehož projevy často patří bolest břicha a zvracení a podobně. Existuje i laktacidotické kóma a mnoho dalších. Diabetes také může zvyšovat riziko mrtvice a dalších příhod. (Tedy i infarktu.)

Chronické komplikace

Mezi chronické komplikace při diabetu může patřit nefropatie, retinopatie a neuropatie, v jejímž průběhu dochází k poškození nervů a ke ztrátě citlivosti a bolesti končetin. K poruchám ledvin může tím spíš docházet, pokud máte kromě vysokého krevního cukru i vysoký krevní tlak. V nejhorším možném případě může dojít až k úplnému selhání ledvin, kvůli kterému budete muset chodit pravidelně na dialýzu. Retinopatie pak označuje potíže se selháváním zraku.

Dále můžete bojovat i s:

  • Častějšími infekcemi močových cest
  • Horším stavem imunitního systému (a tím pádem s větší náchylností k nejrůznějším infekcím)
  • Horším hojením ran
  • Větší náchylností ke vzniku zubních kazů
  • Kvasinkovými infekcemi
  • Předčasnou ztrátou chrupu
  • Prasklinami, suchostí a nadměrným rohovatěním kůže

Mezi obávané komplikace při cukrovce také patří takzvaná diabetická noha. Nejúčinnějším řešením tohoto problému bývá její chirurgická amputace.

Jak tedy můžete sami vidět, podceňovat cukrovku a její léčbu se rozhodně nevyplácí. Proto bude lepší, když na sebe začnete dávat mnohem větší pozor.

první pomoc při komplikacích diabetu

Jak na první pomoc u akutních komplikací?

Aby nedošlo k hypoglykemickému kómatu, doporučuje se při vědomí podat 10-20 g sacharidů. (Například 4 kostky cukru, jedna váží 4,5 g.) Nejlépe v malém množství nápoje. Při poruše vědomí bude nejlepší přivolat lékařskou pomoc, která diabetikovi dá infúzi. To samé platí i o případných dalších chronických komplikacích.

Hodně nebezpečná bývá i mozková příhoda, jejíž příznaky mohou v okolí vyvolávat pocit, že je člověk opilý. Čím víc času od příhody uběhne, tím horší může mít na organismus člověka a jeho život dopady. Okolí by tedy mělo v případě podezření zavolat lékaře. To samé platí i o infarktu, kterému může předcházet bolest ruky a tlak na hrudi. U žen se však příznaky infarktu projevují jinak, například extrémní únavou, dušností, závratěmi a bolestí v horní části břicha a mezi lopatkami. I v tomto případě tedy na nic nečekejte a zavolejte záchranku.

Jedním ze způsobů, jak můžete podpořit normální hladinu krevního cukru, je prevence u lékaře, pravidelný pohyb, zdravý jídelníček, redukce nadbytečné hmotnosti a dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy.