Cukrovka je vážné onemocnění, které trápí podstatnou část naší populace. To platí speciálně o cukrovce 2. typu, která není člověku vrozená, a ke které se často dopracuje svým dlouhodobě nezdravým životním stylem. Dá se cukrovka dostat pod kontrolu? A pokud ano, jak?
Cukrovka 2. typu je poměrně běžně civilizační onemocnění, které může souviset jak s rodinnou anamnézou, tak s nezdravým životním stylem, který zahrnuje dlouhé sezení, nadváhu, malou fyzickou aktivitu a nevhodně sestavený jídelníček. Z toho důvodu je důležité, aby lidé nezanedbávali preventivní prohlídky, v průběhu kterých může lékař přijít na takzvané prediabetes, které je předstupněm tohoto onemocnění.
Pokud už vám lékaři diagnostikují cukrovku 2. typu, podíváme se na to, jakými všemi způsoby ji můžete dostat pod kontrolu.
3 tipy, jak na cukrovku
Vaše onemocnění nemusí dojít do nejvážnější fáze, v průběhu které vás může trápit diabetická noha, která vyžaduje v krajních případech amputaci končetiny. Pokud k sobě budete zodpovědní, budete se řídit radami lékaře a začnete důsledně dodržovat zdravý životní styl, je možné dostat toto onemocnění pod kontrolu.
Cukrovka a hubnutí
Jedním z nejdůležitějších tipů je hubnutí. Hubnutí má totiž pozitivní vliv na vyrovnanější hladinu krevního cukru. Obecně se uvádí, že přelomová je již ztráta 5 % tělesné hmotnosti. (Což může vyústit v menší potřebu užívat klasickou medikaci.) Ještě větší váhový úbytek pak samozřejmě přináší další benefity, kvůli kterým se ho vyplatí dosáhnout a udržet.
S hubnutím vám může efektivně pomoci kontrola velikosti porcí a pravidelné cvičení. Pokud zatím nejste v dobré fyzické kondici, vhodným typem pohybu pro vás může být obyčejná chůze. V neposlední řadě, nezapomeňte na kvalitní pitný režim, dostatečně dlouhý spánek a na redukci stresu, protože všechny tyto faktory mohou vaši snahu zhubnout taktéž hodně ovlivnit.
Dodržujte dietu
Dalším důležitým bodem je dodržování diety, kterou vám doporučí váš ošetřující lékař. Nejlepším tipem je v tomto ohledu omezení příjmu sacharidů, které mají negativní vliv na hladinu krevního cukru. Také vám pomůže větší přísun potravin s vysokým obsahem vlákniny. (Pitný režim je v tomto ohledu důležitý proto, že zvýšený přísun vlákniny může v opačném případě způsobovat zácpu.) Na začátku cesty se také informujte o glykemickém indexu potravin a vybírejte si takové, které ho mají nízko. (Dobrým příkladem je například výměna těstovin z bílé mouky za ty z celozrnné a podobně.)
Vyzkoušejte bylinky na cukrovku
Také můžete vyzkoušet užívání bylinných doplňků stravy na podporu normální hladiny krevního cukru. Mezi populární bylinky v tomto ohledu patří aloe vera, které podporuje normální hladinu inzulinu, skořice, která podporuje senzitivitu těla na inzulín, hořký meloun, ostropestřec mariánský, který obsahuje antioxidanty či pískavice řecké seno, které ve fázi prediabetes může pomoci se snížením rizika klasického diabetes v budoucnu.