Četli jste někdy nějaký internetový článek o tom, že mezi námi žijí lidé, kteří se řadí do kategorie rizikových pacientů v rámci některých vážných onemocnění? Pokud ano, dali bychom ruku do ohně za to, že se v něm mluvilo i o lidech, kteří trpí cukrovkou. Jelikož ji rozdělujeme na několik typů a ne každý typ je vrozený, podíváme se na to, co cukrovku zapříčiňuje a podle jakých znaků ji bezpečně poznáte.
Ačkoliv se to nedá říct o všech lidech, skoro každý z nás v průběhu života chronicky onemocní. Někoho trápí vysoký krevní tlak. Další lidi v populaci trápí alergie, či astma. A pak je tu i velká skupina lidí, které sužuje cukrovka.
Cukrovka se rozděluje na dva druhy. Cukrovka 1. typu je vrozená a nelze s ní nic dělat. Cukrovka 2. typu je ale získaná. Jedním z jejích rizikových faktorů je dlouhodobě nezdravý životní styl. Jak se tedy bude náš zdravotní stav v budoucnosti vyvíjet je v případě druhého typu cukrovky z větší části v našich rukách.
Jelikož jde o velmi obsáhlé téma, níže se podíváme na vše, co byste měli o cukrovce vědět.
Co je to cukrovka?
Cukrovka, úplavice cukrová, diabetes či diabetes mellitus je označení choroby, v průběhu které má tělo potíže s metabolismem sacharidů. Jak už bylo řečeno, cukrovku rozdělujeme na dva typy.
Cukrovka I. typu je vrozená. Ve své podstatě jde o autoimunitní chorobu, v průběhu které tělo napadá své vlastní tkáně. Cukrovka II. typu bývá získaná a v jejím průběhu tělo vykazuje rezistenci vůči inzulinu.
Typy diabetu
Ačkoliv jsme si typy diabetu nastínili výše, každý z nich mívá odlišné příčiny. Proto se na každý typ cukrovky zaměříme o něco detailněji v následujících dvou sekcích.
Diabetes 1. typu
Lidé, kteří trpí cukrovkou 1. typu, bývají celoživotně nemocní. Tento typ cukrovky je navíc mezi pacienty mnohem méně rozšířený.
Tento typ cukrovky vzniká tak, že tělo napadá buňky slinivky břišní, které produkují inzulin. Z toho důvodu se cukrovka 1. typu považuje za autoimunitní chorobu. Ačkoliv se tento typ cukrovky může odhalit v jakémkoliv věku, nejběžněji se na ni přijde v dětství, či v mladé dospělosti.
Na cukrovku I. typu neexistuje žádný lék, který by ji dokázal vyléčit.
Diabetes 2. typu
Cukrovka II. typu je chronické onemocnění, které vzniká kvůli inzulinové rezistenci těla. Kromě toho, že tělo nemusí dobře reagovat na inzulin nemusí mít ani jeho dostatečnou produkci. Pokud se cukrovka II. typu neléčí, může pacientům způsobovat velmi vážné zdravotní komplikace. (Pro představu hovoříme například o diabetické noze.)
Jak vzniká cukrovka
Jak už bylo řečeno, s diabetem I. typu se většinou narodíte a svému stavu nemůžete nijak zabránit. Odborníci v současné době nevědí, kvůli čemu k cukrovce I. typu dochází. Někteří se domnívají, že na ni má vliv genetika. Další si zase myslí, že by tělo mohlo tímto způsobem reagovat na nějakou infekci. Na odpověď si v tomto případě budeme muset asi ještě počkat.
Na druhou stranu, cukrovce 2. typu se dá zabránit, protože spousta rizikových faktorů leží na našich bedrech. Patří mezi ně dlouhodobě vyšší tělesná hmotnost a obezita, sedavý způsob života a nadměrná konzumace zpracovaných potravin.
Riziko představuje i:
- Vyšší věk (45+)
- Rodinná anamnéza
- Těhotenská cukrovka
- Prediabetes
- Vysoký krevní tlak
- Vysoký cholesterol
Jak poznat cukrovku
Na cukrovku se může přijít v rámci rutinní zdravotní prohlídky, v průběhu které vám lékař odebere vzorek krve. Podle hodnot, které mu vyjdou, může diagnostikovat prediabetes, či přímo diabetes.
Nejčastější příznaky cukrovky
Půjdeme postupně a podíváme se na příznaky cukrovky 1. typu.
Patří mezi ně:
- Zvýšený pocit hladu
- Zvýšený pocit žízně
- Časté močení
- Rozmazané vidění
- Únava
- Náhlý úbytek váhy
Speciální pozornost se musí věnovat dětem, u kterých se mohou projevovat trochu jiné příznaky. (Které ale pro ně mohou být nebezpečné.)
Zbystřete, pokud u dítěte mezi 1-3 lety života zaznamenáte:
- Ovocně vonící dech
- Suchou pokožku
- Zvracení a nevolnost
- Bolest břicha
- Potíže s dýcháním
- Potíže s koncentrací
- Zmatenost
V takové chvíli na nic nečekejte a potomka neprodleně odvezte do nemocnice.
Někdy se dokonce stává, že tělo člověka s cukrovkou I. typu vstoupí do takzvané líbánkové fáze (což je oficiální název), v průběhu které si tělo dokáže vytvořit dostatek inzulinu pro pokrytí své aktuální potřeby. I v tomto období by měl ale pacient docházet za svým lékařem a pokračovat v léčbě.
Když se podíváme na příznaky cukrovky 2. typu, najdeme mezi nimi:
- Neustálý hlad
- Nedostatek energie
- Únavu
- Zvýšený pocit žízně
- Časté močení
- Rozmazané vidění
- Bolest, brnění a další nepříjemné vjemy v končetinách
Jak cukrovka 2. typu postupuje, příznaky se mohou začít zhoršovat. Mohou se u vás projevit vážné oční problémy, neuropatie, onemocnění ledvin, mrtvice či infarkt. Je tedy v našem vlastním zájmu cukrovce 2. typu aktivně předcházet.
Kromě zdravého životního stylu nezapomínejte na pravidelné preventivní prohlídky u vašeho ošetřujícího lékaře. Po domluvě s ním můžete vyzkoušet i užívání doplňků stravy, které podporují normální hladinu cukru v krvi.