Stabilizovat hladinu cukru v krvi by mělo být cílem každého z nás. Příliš nízké hodnoty totiž mohou způsobit komplikace i jinak zdravým lidem. Jak ale vědět, na čem jste, když tabulka správných hodnot nebývá veřejnosti známá a nikdo nás k aktivnímu zájmu o měření krevního cukru příliš nevede?
Všichni víme, že je potřeba kontrolovat výši našeho krevního tlaku a hladinu cholesterolu. Málokdo se ale zajímá o to, jaký má jeho životní styl dopady na hladinu krevního cukru. To je ale chyba, protože zvýšené hodnoty nebolí a mohou indikovat, že člověk spěje k cukrovce. (U mnohých se totiž podaří včas přijít na prediabetes.)
Když ale přijde na lámání chleba, tak vlastně ani nevíme, jak bychom si měli při měření krevního cukru poradit. Nikdo nás to totiž nenaučil. (Případně si nedal velkou práci s tím, aby nás naučil správnou interpretaci výsledků.)
Proto si vše důležité objasníme níže.
Normální hodnota cukru v krvi
Jednou za čas by vám měl lékař v rámci preventivní prohlídky odebrat vzorek krve, ze kterého stanoví hladinu vašeho krevního cukru. Podle toho, jaké mu vyjdou výsledky, si udělá poměrně dobrý obrázek o tom, jestli jste zdraví, máte prediabetes, nebo se u vás od poslední návštěvy vyvinula cukrovka 2. typu.
U zdravého člověka se za normální hladinu glykémie považují hodnoty od 3,9 do 5,9 mmol/l nalačno. (Někde se uvádí horní hodnota 5,6.)
Jak měřit cukr v krvi?
Pokud jdete k lékaři, je to jednoduché. Odebere vám krev a o všechny testy se postará sám. Vám pošle už hotový výsledek. Také ale můžete investovat do speciálních testovacích proužků, které potřebují jednu kapku krve.
Aby nebyl výsledek zkreslený, neměli byste alespoň 8 hodin jíst a ráno byste neměli vypít nápoj, který obsahuje cukr. (Klasický cukr, med…) Pokud nechcete jen orientační výsledky, ale potřebujete se měřit každý den, nejlepší variantou pro vás bude profesionální glukometr.
Zvýšená hladina cukru v krvi
Vyšší hladina cukru v krvi ještě neznamená, že trpíte cukrovkou. Mnozí pacienti mohou být ve fázi takzvané prediabetes. Jde o stav, v průběhu kterého organismus nedostatečně reaguje na glukózovou zátěž.
Dá se tedy říct, že ještě nejste nemocní. Pokud ale budete pokračovat ve stejném tempu a odmítnete cokoliv změnit, s největší pravděpodobností se váš výsledek v budoucnosti překlopí do opravdové cukrovky.
Jak snížit cukr v krvi?
Teď nebudeme chvíli mluvit k lidem, kteří cukrovkou už trpí. Hlavně proto, že v jejich případě hraje největší roli zdravý jídelníček a profesionálně nastavená léčba. Aby nedocházelo k nebezpečným situacím, nebo excesům, je důležité, aby lidé s cukrovkou veškeré změny konzultovali se svým ošetřujícím lékařem. (Hladina jejich krevního cukru by mohla být nebezpečně nízká atd.)
Zbytek populace může vyzkoušet:
- Pravidelné cvičení
- Omezení příjmu sacharidů
- Zvýšenou konzumaci vlákniny
- Zlepšit pitný režim
- Zmenšení porcí jídla
- Preferovat potraviny s nižším glykemickým indexem
- Snížit stresovou zátěž
- Pravidelný spánek v dostatečné délce
- Konzumaci potravin s chromem a hořčíkem
- Udržování zdravé tělesné váhy
- Preferenci probiotických potravin a nápojů
Asi vám nemusíme říkat, že pokud za měsíc vypijete jeden kefír, nic moc se nezmění. To samé platí o cvičení, které bude probíhat pouze jednou za týden. Co se týče pitného režimu, nejlepší je čistá voda z kohoutku, kterou můžete doplnit o bylinky a nakrájené ovoce.
Hodně dělá i psychika. Pokud jste neustále ve stresu, zkuste cvičit jógu, nebo začněte meditovat. Také můžete vyzkoušet užívání doplňků stravy, které podporují normální hladinu cukru v krvi.