Co je to inzulin: Kdy pomáhá a jak ho aplikovat

inzulín

Pokud máte cukrovku, je pravděpodobné, že v určité fázi nemoci přijde čas aplikovat inzulin, který si tělo nedovede vyprodukovat v dostatečném množství samo. Jakými způsoby se inzulin podává? A s čím vám může pomoci?

Jehly nemá nikdo rád. I přesto je jejich zapichování do těla občas potřeba. Třeba při léčbě cukrovky, v průběhu které má tělo problém normálně metabolizovat sacharidy. 

Je pochopitelné, že na začátku cesty máte hodně otázek a málo odpovědí, což činí celou záležitost ještě o chlup děsivější. Proto se vám dnes pokusíme dát všechny informace, které budete na své nové životní cestě potřebovat.

Co je to inzulin?

Inzulin je hormon, který produkuje slinivka břišní. Jeho hlavním úkolem je snižování hladiny cukru v krvi. Z toho důvodu se používá při léčbě cukrovky. Tělo pacientů s cukrovkou nemusí inzulin vytvářet buď vůbec, nebo v nedostatečném množství.

Inzulin se dá aplikovat několika způsoby. Buď injekčně, prostřednictvím inzulinového pera, nebo inzulinové pumpy. Zajímavostí je, že inzulin se nemůže podávat orálně, protože v takovém případě dojde k jeho rozštěpení v trávicím ústrojí. (Takže dojde k deaktivaci jeho účinků.)

co je to inzulín kdy pomáhá

Kdy inzulin pomáhá?

Inzulin se předepisuje pacientům, kteří trpí cukrovkou 1. a cukrovkou 2. typu. V obou případech inzulin pomáhá nahradit jeho chybějící, nebo nedostatečnou, produkci v těle.

Inzulín a cukrovka

Jakmile vám lékař řekne, že si budete muset sami píchat injekce, může vás to vyděsit. Nemusíte mít ale strach. Úplně na začátku vám lékař vysvětlí, co máte dělat. Nejčastěji se inzulin aplikuje do břicha, do horní paže (takže vpich zakrývá rukáv), do stehen či do pozadí.

Lékař vám také řekne, jak máte svůj inzulin skladovat. (Protože nemá nekonečnou životnost.) Obecně se doporučuje ho skladovat v ledničce. Na druhou stranu, aplikace studeného inzulinu může být bolestivá, takže se doporučuje, aby lidé skladovali aktuálně používanou lahvičku na bezpečném místě, kde na ni nepůsobí teplo a sluneční záření.

inzulinová pumpa pero

Jak aplikovat inzulin?

Inzulinová pumpa

Inzulinová pumpa je speciální přístroj, který funguje na principu kontinuální subkutánní inzulinové infuze. Jeho součástí je kontrolní jednotka, inzulinový zásobník a infuzní set. Inzulinová pumpa není vhodná pro všechny pacienty s cukrovkou.

Mezi její kontraindikace patří:

  • Vážné psychiatrické onemocnění
  • Závislost na drogách
  • Neschopnost spolupráce
  • Vážná porucha vidění
  • Vážná porucha motoriky
  • Nedostatečná hygiena

Ačkoliv vám inzulinová pumpa hodně věcí ulehčí, počítejte s tím, že může chvíli trvat, než se ji naučíte správně ovládat.

Inzulinové pero

Inzulinové pero je (v porovnání s klasickými inzulinovými injekcemi) pokročilejší pomůckou, která napomáhá kontrolovat cukrovku. Jde o poměrně elegantní nástroj, který má v sobě již zabudovanou jehlu. Součástí pera je dále zásobník na inzulin, displej, který vám umožní odměřit dávku a dávkovací tlačítko. Pero má standardní kryt, takže na první pohled nikdo nemusí poznat, že nejde o klasické pero na psaní.

inzulínová injekce aplikace

Inzulinová injekce

V dřívějších dobách byla jediná možná forma aplikace inzulinu prostřednictvím inzulinové injekce. Dávka inzulinu se v tomto případě (ale i ve všech ostatních) aplikuje podkožně tam, kde je větší množství tuku.

Možná jste to nevěděli, ale místo, kam se rozhodnete inzulin píchnout, rozhoduje o tom, jak rychlý bude nástup jeho účinků. Největší efektivitu v tomto ohledu vykazuje vpich do břicha. U stříkaček a inzulinových per se také musí myslet na to, že je potřeba udělat takzvanou kožní řasu.

Ve všech případech je potřeba místo vpichu předem dezinfikovat. Vpich provádíme v úhlu 90 °. Stříkačka se vytahuje cca po 5-10 vteřinách.

Jak předcházet cukrovce? Pokud mluvíme o té získané, nejlepší prevencí je pravidelná zdravotní prohlídka u lékaře, pohyb a zdravý jídelníček. Také můžete vyzkoušet doplňky stravy na podporu normální hladiny krevního cukru.